9. 8. 2017

Proměna laminátových komod aneb hodně Proč a Proto.

Lamino není dřevo, proto žádné smirkování, broušení a podobné metody vám nebudou k ničemu, pokud se rozhodnete lamino nějak změnit, v našem případě přetřít. Ani jiné barvy, které se na lamino nalepí, vám nezaručí že budou držet. Proto abychom mohly lamino natřít potřebujeme buď 007 Mega Bond, nebo No-Moooove primer. Tentokrát jsem experimentovala s bondingem. Možná se některý z vás zeptají, proč lamino vůbec natírat. Odpovědí protože mám několik, ty hlavní: protože se na to ptáte. Protože když ta daná věc plní svou funkci nechcete ji vyhazovat, ale už se prostě na to lamino nemůžete koukat, nebo zrovna měníte barvy v interiéru. Protože než děti povyrostou, nechcete aby vám zničili nový nábytek, tak raději využijete ten původní jen ho chcete trocha oživit.

Upozorňuji hned na začátku, pokud jste s mléčnými barvami ještě nikdy nic nenatírali, zvolit lamino jako první natíranou věc není úplně optimální. Mléčné barvy oceníte nejlépe na savém neupraveném dřevě, pro které je nejvhodnější a kde nejvíce pocítíte jejich sílu.
Tak zpět k těm komodám.
Venku bylo opravdu teplo, takže čekání na zasychání barvy nebylo tak dlouhé. Mléčná barva zasychá 20-30 minut, ale s přidáním bondingu i 2 hodiny. Musíte s tím počítat. Také musíte počítat s tím, že barva s bondingem kryje méně, zvlášť u světlých odstínů. Jak je vidět ve videu. I když není barvu na laminu skoro vidět, pohmatem pochopíte o co nám jde. Zdrsnit povrch, nanést vrstvu, která pomůže přichytit další vrstvu barvy bez bondingu. Celé komody jsou tedy natřené jednou barvou s bondingem. Každou zásuvku jsem pak natřela jiným odstínem mléčné barvy již bez bondingu a to dva nátěry. Proč? Protože jsem potřebovala 100% krytí. Jelikož lamino nesaje, barva se na povrch jakoby lepí a tím tvoří nerovné plochy a je víc vidět tahy štětcem. To je ten rozdíl oproti dřevu. Tam se barva vsákne a tahy štětcem nevidíte. Proto začátečníci můžou mít při natírání lamina smíšené pocity.
Mnozí zkušení si říkáte proč ta ženská nesundala ty úchyty na zásuvkách? Protože vzhledem k věku a opotřebení jsem se obávala, že bych je už nedala zpět, tak proto. Naštěstí mi šedivá barva plastových úchytů barevně ladila, takže nebylo ani potřeba je také natírat, nebo přelepovat, například obrouskovou technikou.
Natírání mi nakonec zabralo víc času než jsem čekala, a to právě z toho důvodu, že jsem potřebovala udělat 2 nátěry samotnou barvou aby byl povrch stejný a překrytý. Také to vyžadovalo víc barvy a úsilí aby nebyly tahy štětcem tak viditelné. A těsně před dokončením mi nečekaně zapršelo - na komody. Tak jsem to raději nechala na druhý den. Barvu po zaschnutí jsem osmirkovala někde smirkem 1000, někde kde bylo potřeba víc zarovnat povrch 800. Ale pořád platí smirkujte lehce, hlavně u lamina. Následně přišel na řadu Karnaubský vosk The Crafty Bird.
Napíšu vám to úpřimě, lamino je prevít, ale dá se zdolat. Jen se obrnit trpělivostí, citem, smyslem pro detail a dostatkem času. Odměnou bude výsledek, který neznalý návštěvník vašeho obydlí, nebude vůbec považovat za lamino. A to je co říct :) Pro mě byla ta změna hlavně o barvě, protože teď když kolem nich projdu, téměř je nevidím.
A teď trocha čísel, protože se na to také ptáte. Při míchání barvy s bondingem jsem dávala asi o 5% méně vody, pro lepší krytí, protože lamino nesaje. Počítám 2 komody po 3 zásuvkách. 1 zásuvka 1 barva, takže zásuvka 2x pro 2 komody.
Rozměry komody: VxŠxH 71x83x43 cm
Boky 0,71*0,43*2 = 0,61 m2 *2 komody 1,22 m2.
Horní deska 0,83*0,43 = 0,357 m2 *2 komody 0,714 m2.
Barva po obvodu pro 1,22 + 0,714 = 1,93 = 2m2
Rozměry zásuvky: VxŠ 19x80 cm tj. 0,15 m2 *2 komody = 0,3 m2.
Celé komody i se zásuvkami barva s bondingem: 100 g Tahiti Driftwood (stačí dát méně např. 80g) + asi 80 ml bondingu.
Obvod komod bez zadní strany: 130 g Tahiti Driftwood
Zásuvky 2 nátěry: 15 g Blarney Stone, 20 g Shannon Slate + Eagle Island Lighthouse, 16 g Tahiti Driftwood + Blarney Stone

Již několik z vás se ptá, jak nátěr drží a jak vypadá. Tady přikládám rychlé fotky s bočním sluncem po 5 letech. V průběhu těch let nebyl nátěr obnovován ani dál lakován. A vůbec se s komodami nezacházelo v rukavičkách, dokonce už schytala i pár čárek fixou :) Hledala jsem nějaké poškozené části našla jsem na rohu, kde se decentně trošku ulouplo, ale vidět to je jen zblízka.
   


 

5 komentářů:

Dobrý den, barvy mě velmi zaujaly. Uvažuji o renovaci dveří. Původně jsem chtěla pořídit nové z masivu, přírodní, ale nyní bych dala šanci starým, cca 40 let starým, lakovaným silnou vrstvou bílé barvy nebo co to je se třemi skleněnými okny a bakelitovou klikou a kovovým rámem. Rozumím tomu správně, že by barvy byly použitelné na lakované dveře i kovové rámy? Kliky bych vyměnila...nebo myslíte, že by se také daly natřít a odolala by barva používání? děkuji, Petra

Dobrý den Petro, váš komentář mi nějak zapadl. Dveře by se dali natřít i když nejlepší možnost je starý nátěr odstranit. Na kliky bych je přímo nepoužívala, myslím, že kliky v jiné barvě by byly i hezčí. Pokud kliky chcete natřít je potřeba je dobře nalakovat a lak průběžně dle potřeby obnovovat. Kovové rámy se natřít dají také, ale také je dobré barvu dobře zafixovat. Přece jenom jsou barvy určeny na dřevo, kde drží nejlépe.

Dobry den,chtěla bych natřít stejné komody z lamina jako vy,ale celé bilou barvou.Muzete mi prosim doporucit jaké výrobky koupit (prosim odkaz na výrobek).Dekuji moc Petra

Dobrý den,
To je parádní článek, ve věci se ale nevyznám.
Potřebuji doladit podedene ve vzoru "ikea bříza" do nového "IKEA bílá" a něco mi říká, že to není to "mléčné"
Prosím, mohla byste mi poradit, zda ten bonding lze použít i na "obyčejnou" barvu?

Totiž!
Došla jsem na Vás při hledání jak pracovat s laminem na skříních-manzel chce brousit a mýt jarem a něco mi říká, že tudy cesta nevede!

Děkuji za reakci a nasměrování totálního ztracence ...

Dobrý den, ráda bych natrela skříně. Část leštěná, část matná, mahagon. Dřevotříska. Prosím, jak postupovat. Ještě jeden dotaz. Jak odolné je proti poškrábání? A také jak udržovat povrch? Děkuji za odpověď Simona

Okomentovat