23. 7. 2017

Mléčné barvy na lakovaných židlích

Naše dvě skládací židle, určitě je znáte, jsou z bukového dřeva natřené bezbarvým akrylovým lakem. Nové židle jsou světlé, bukové dřevo nemá výraznou kresbu, a po nalakovaní působí lehce “plastově”. Bezbarvý akrylový lak ale časem žloutne, dřevo tmavne a tato hnědožlutá barva není nic moc. Židle si po přestěhování nezasloužily být v domě a tak zůstaly na terase. Lak už byl na některých místech lepivý a nepříjemný na dotyk. Takže co s nimi.

Dlouho jsem přemýšlela jakou barvu zvolit, jestli jednu, dvě, jaký styl a jaký postup. Jelikož je sedák židle složen ze spousty drobných lamel usoudila jsem, že brousit lak bude nadlouho a do záhybů se i tak pořádně nedostanu. To by ani tak nevadilo, pokud bych židle dělala ve stylu Shabby chic a podobně, kde by případné oloupané nebo ošoupané hrany, kde by barva na laku nedržela, byly vhodné. Naopak, rozhodla jsem se, že použiji jednu barvu na jednu židli a to po celé ploše rovnoměrně. Takže přišel na řadu bonding - Mega Bond 007. Akrylová emulze, která i mléčnou barvu přichytí na nesavý povrch. A rozhodla jsem se zaexperimentovat.
V první řadě byla potřeba židle omýt a to pořádně. Hlavně se musíte zbavit mastnoty, nějaký ten barevný flíček nebo černá špína se barvou zakryje, ale mastnota může jít přes barvu a udělá vám flek. K čištění výborně posloužil doma vyrobený Sugar Soap, víc o něm ve videu zde.
Po mytí nechte danou věc důkladně zaschnout, doporučuji den i dva, protože dřevo může vodu dost nasát. Mega Bond 007 se přidává do již rozmíchané mléčné barvy. Často se mi osvědčilo smíchat mléčnou barvu s menším množstvím vody (např. o 5-10% méně vody), protože bonding již vodu obsahuje, a tak by byla barva příliš vodová. Návod na bonding doporučuje smíchat barvu s Bondem v poměru 1:1, ale již několikrát se mi osvědčilo, že někdy postačí i méně Bondu.
První nátěr je někdy trošku oříšek. Zdá se, že na některých místech nechytá, že vůbec ale vůbec nekryje, teče to kolem a začínáte mít pocit, že to asi nepůjde. Nezoufejte, čtěte dál.
Barvy v tekuté formě často vypadají že nekryjí i když natíráte neupravené dřevo. Počkejte až barva zaschne, pak zesvětlá a bude krýt. S bondingem ale opravdu bude krýt méně. Jenomže nám jde v prví řade o to, aby se nám prvním nátěrem barva na lesklý nesavý povrch nalepila. A to se stane.
Můj zmiňovaný experiment spočíval v tom, že u jedné židle zkusím udělat 2 nátěry barvou smíchanou s bondingem a u druhé židle dám bonding jen do prvního nátěru a druhý udělám už jenom mléčnou barvou. Druhá varianta je ta správná. Proč?
Barva smíchaná s bondingem nekryje tak dobře, resp nekryje 100% a i po třetím nátěru nebyl výsledek dostačující. Proto stačí první nátěr s bondingem a druhý bez něj. Samotná mléčná barva již na první nátěr chytí a drží se.
Doporučení:
První nátěr barvy s bondingem zasychá pomaleji a je dobré počkat minimálně 2 hodiny, než důkladně zaschne a než začnete nanášet druhý nátěr. Určitě počkejte, jinak hrozí, že si natíráním setřete nedobře zaschlý první nátěr.
První nátěr po zaschnutí lehce osmirkujte (smirk 800-1200) opravdu smirkujte lehce a opatrně, jen abyste zarovnali a vyhladili plochu. Barva může s bondingem dělat bublinky a ty jsou vidět i po zaschnutí.
Druhý nátěr můžete opět lehce vyhladit jemným smirkem a následně zafixovat voskem nebo lakem.
Bonding lze použít na dýhu, lamino, lakovaný nebo jinak finálně upravený neporézní povrch, kov, sklo, plast, keramiku, lazury. Mléčné barvy jsou prodyšné a nezamezují dřevu dýchat, bonding tuto prodyšnost trocha omezuje, ale barva je i tak pořád lehce porézní. Výslední povrch barvy s bondingem je saténový (není lesklý). Pokud natíráte něco malého dekoračního s poměrem barvy a bondingu 1:1 a povede se vám (asi po 3-4 nátěrech) plné krytí, je velká pravděpodobnost, že již nebudete muset danou věc finálně fixovat lakem nebo voskem. Bonding barvu lehce ochrání vůči vodě. To ale neplatí o nábytku, který pravidelně používáte (sedáte na něj, utíráte skvrny…).
Bonding není čistý přírodní produkt, ale není to ani chemický jedovatý koktejl. Jeho výhoda je, že nezapáchá, neotráví vám tedy doma vzduch a službu udělá velkou. Přichytí barvu na věci, kterým jste možná již dávali poslední sbohem resp. nevěděli kam s nima, jestli na půdu, ke kontíku protože v bazaru by to asi již nikdo nechtěl.

1 komentářů:

Tak toto jsem přesně potřebovala vědět, jelikož máme v kuchyni židle, které "lepí" čím dál víc a můžu je umývat, drhnout čím chci a lepí pořád! Takže teď jsem se vlastně dozvělděla, že je to starým lakem :-) super děkuji jdu na to a přetírám :-)

Okomentovat